Церква Свв. Кузьми і Дем'яна

Цеблів, Львівська область, 80046
історичний рік1871

Опис


   Документи 1564-1565 рр. засвідчують існування в селі парафії. Існуюча дерев'яна церква збудована у 1871 р. (шематизм 1934 р. подає дату 1862, а шематизм 1938 р. - 1869) на місці давнішої, теж дерев'яної, на дубових стендарах.
    Від виселення українців у 1946 р. до 1989 р. стояла зачиненою і використовувалася на склад зерна.  З 1874 до 1918 рр. дочірню парафію Цеблів (згідно шематизму з 1938 р. парафія вже була окремою) обслуговував відомий священик Перемишльської Єпархії о. Кирило Селецький.
    Тут місцеві дівчата сформували монаший дім. Вони спершу мали намір увійти до вже існуючого в сусідньому Жужелі (сьогодні с. Жужеляни, Сокальського р-ну - моя примітка) монастиря сестер-служебниць, заснованого о. Єремією Ломницьким, однак їх там не прийняли.
   Так 1898  року постало Товариство святого Йосифа-Обручника (нині – Згромадження сестер-йосифіток), котрим до кінця свого життя ревно опікувався о. Кирило Селецький. До речі, будинок цього Згромадження стоїть поблизу церкви.
 
   Село Цеблів має довголітню і надзвичайно цікаву історію. Першу згадку про нього знаходимо в «Актах зємскіх і гродскіх» міста Белза, де в записах за 1469 рік згадується про урядовця белзького суду Івана Пахола з Цеблова.  Утім, історики вважають, що Цеблів міг існувати ще за давньоруських часів як власність удільних белзьких князів.
  При облозі Белза 1648 pоку у Цеблові перебувала козацька армія Богдана Хмельницького, а трьома роками пізніше козаки проходили через село, прямуючи під Берестечко.
   Унікальними є розписи церкви, адже виконані в стилістиці українського модерну початку ХХ століття. Навіть янголи тут одягнуті в українські вишиванки. Авторство розписів приписують місцевому уродженцю, вихованцю Віденської школи малярства  Іллі Петришину. Роботу над розписом церкви він розпочав напередодні Першої світової війни, але змушений був перервати роботу і завершив її уже у повоєнний час.
    На захід від церкви стоїть знаходиться мурована дзвіниця стінового типу, а на південь – деревяний, пам’ятний хрест з двома табличками. На одній з них напис: "Спаси свою душу". Свята місія 4.VIII.-9.VIII. 1996 с.Цеблів."
    Неподалік від церкви стоїть будинок Згромадження святого Йосифа-Обручника. Цеблів став центром сестер-йосифіток не випадково. Довгий час парохом церкви святих Кузьми і Дем’яна був отець Кирило Селецький – відомий священик УГКЦ, засновник перших в Галичині жіночих апостольських монаших згромаджень: служебниць Пречистої Діви Марії та вже згаданого згромадження св. Йосифа Обручника.
   Отець Селецький створив згромадження сестер-йосифіток у Цеблові у 1898 році і до кінця своїх днів ревно ним опікувався. Найвідомішою черницею цього кола стала Олімпія Біда,проголошена церквою Блаженною.
   Черниці виїхали із Цеблова разом з усіма мешканцями села. Тоді ж, у 1946-му церкву зачинили, а пізніше перетворили її на зерновий склад. Лише у 1989 році святиню було повернуто віруючим.
 
фото - www.kray.org.ua


Фото


Контакти

Адреса: Цеблів, Львівська область, 80046
Телефон:
Електронна скринька: