Годинник фірми Mięsowicza у Белзі

Опис


У 1901–1938 роках Перша (галицька) фабрика вежових годинників Міхала Мєнсовіча в Кросно (Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza) завоювала спочатку галицький, а потім і загальнонаціональний ринок. У Львові відомі декілька годинників цієї фабрики, а на території колишньої Східної Галичини – кілька десятків. На жаль, на теренах України ім’я цього видатного годинникаря зовсім забуте, а на його годинники мало хто звертає увагу, хоча годинники фірми з Кросно можна побачити й сьогодні у Жовкві, Бродах, Раві Руській, Львові та Белзі.

Величезний годинник Міхала Мєнсовіча завжди показував точний час на найбільшій вежі парафіяльного костелу у місті Белз (сьогодні Белзька ратуша)

Трохи історії...
   У 1901 році Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza виготовила свій перший вежовий годинник, розміщений у замку в Бірчі. Відтоді і до Першої світової війни фабрика виготовляла від 7 до 14 вежових годинників на рік.
   Війна перервала успішний розвиток фірми Міхала Мєнсовіча, а відновити виробництво годинників вдалося лише після війни та стабілізації економічної ситуації. Перед Першою світовою війною завод випустив 130 вежових годинників, а за весь час роботи - понад 280.
   У рекламних матеріалах Мєнсовіч давав п'ятирічну гарантію на свою продукцію і висловлював упевненість, що годинники його фабрики працюватимуть понад 50 років. Час показав, що деякі вежові годинники кросненської фабрики працюють вже понад 100 років, тобто донині.

   Значна кількість вежових годинників виготовлялася на фабриці Мєсовича на замовлення з міст і сіл Львівщини, а також Станіславова (сьогодні Івано-Франківськ) і Тернополя, тобто для сучасної Західної України.
   Якщо аналізувати появу вежових годинників за роками, то можна побачити, як з'являлися годинники в сусідніх околицях. Для прикладу, перші годинники поблизу міста Белз з’явилися на ратуші у Раві Руській (1902р.) та міському павільйоні (малій ратуші) міста Броди (1902р.). А у 1906 році вежовим годинником можуть похвалитися міста Белз та Жовква. У Белзі годинник був встановлений на вежі парафіяльного костелу.

   В сусідньому Кристинополі, встановлення вежового годинника згадується у 1909 році (замок Вишневського у Кристинополі).

   У каталозі фірми Мєнсовіча також наведено кілька десятків годинників сучасної Західної України. Деякі з них були повністю нові, інші підлягали реконструкції після руйнувань під час Першої світової війни. Серед них новий годинник (реконструкція) в парафіяльному костелі в Белзі.

   У 1933 році в каталозі «Першої національної фабрики вежових годинників у Кросно» Міхал Мєнсович писав: «За час існування моєї фабрики я виготовив і поставив 188 вежових годинників різного розміру та дизайну, які функціонують із моїм найбільшим задоволенням. Маю підкреслити, що годинники виготовляються повністю на моїй фабриці, до дрібниць, і я не імпортую жодних комплектуючих з-за кордону. Використовую тільки якісні та найкращі матеріали та новітню конструкцію. Годинникам на моїй фабриці через 50 років не знадобиться капітальний ремонт, лише частковий. Циферблати годинників виготовлені з товстого габаритного листового металу, укріпленого зсередини залізними рамами з дверцятами, що відкриваються для встановлення стрілок. Для дзвонів використовую молотки власної конструкції, які дзвонять дуже голосно... Для годинників на ратушних вежах, школах, касах, заводах встановлюю дзвони, виготовлені з найкращого матеріалу (бронза), з дуже красивим і дзвінким голосом, гармонійно налаштованим.”


Вежові годинники фабрики Michałа Mięsowiczа також вирізнялися оригінальними циферблатами та стрілками. А саме римська четвірка позначалася чотирьма одиничками, що вказувало на "підпис" Mięsowiczа. Ну а щити виготовляли у двох варіантах. Перший — це білий циферблат із чорними цифрами та чорними емальованими стрілками. Другий має чорні циферблати з римськими цифрами та стрілками, позолоченими справжнім золотом. Також випускалися прозорі скляні диски (тобто з малюнками, наприклад, цифрами на склі) для електричного освітлення. Стрілки на всіх годинниках мали оригінальний виріз у формі стилізованого серця, що було візитною карткою годинників Міхала Мєнсовіча.
Цікаво, що вежові годинники для церков і ратуш "повідомляли" про чверті і години або просто години за бажанням замовників.


Музей...
   Про годинники відомого майстра можна знайти в «Музеї ремесел – колишньої фабрики баштових годинників Міхала Мєнсовіча», який діє в місті Кросно (Krosno - Польща), у колишній садибі родини Мєнсовичів, де колись була розміщена фабрика.


Про годинникаря...
   Міхал Мєсович народився в містечку Корчина поблизу Кросно в родині годинникаря Францішека Мєнсовіча. З 13 років, навчався ремеслу під пильним оком батька. Навчання тривало п'ять років і в 1882 році юнак був, за давніми ремісничими цеховими традиціями, посвячений у підмайстри. Відтоді, продовжив навчання за кордоном, у відомих європейських компаніях, а саме у Відні на фірмі Еміля Шауера (Emil Schauer) у Празі. Ця компанія спеціалізувалася на виробництві вежових годинників за новітніми технологіями.
У 1893 році Міхал Мєнсовіч повернувся до Кросно і був прийнятий до Великої гільдії як майстер-годинникар.
Уже в 1894 році фірма Мєнсовича виставила свою продукцію на знаменитій виставці у Львові й отримала відзнаку.


Майстерня...
У 1901 році Міхал Мєнсовіч заснував власну майстерню з виробництва вежових годинників під назвою «Перша національна фабрика вежових годинників і годинникарська майстерня Міхала Мєнсовіча в Кросно». В цей рік фабрика виготовила свій перший вежовий годинник, для замку у Бірчі.
За роки діяльності підприємства аж до смерті засновника, було спроєктовано і виготовлено найкращі вежові годинники в Галичині та в усій Польщі. При їх розробці він керувався кращими досягненнями відомих європейських компаній у цій галузі, зокрема заводу Йоганна Маунхардта (Johanna Maunhardt) в Мюнхені.


У каталозі своєї фабрики Мєнсовіч писав про важливість вежових годинників: "Точний вежовий годинник, за яким, як за звичайним годинником, повинні звірятися всі годинники в даному місті, є загальною і необхідною потребою в кожного міста чи села — для церковних веж, ратуш, шкіл, казарм, заводів, тощо".


У рекламних матеріалах Мєнсовіч давав п'ятирічну гарантію на свою продукцію і висловлював упевненість, що годинники його фабрики працюватимуть понад 50 років. Час показав, що деякі вежові годинники кросненської фабрики можуть працювати більше 100 років, тобто донині...

 

ЦІКАВО...

Від годинника Mięsowicza у Белзі залишилися лише згадки на фото 1910 року, оригінальна ЧЕТВІРКА (ІІІІ) на циферблаті та зашпакльовані отвори від кріплень конструкцій годинникового механізму.

На 1 фото - старий циферблат годинника на ратуші. 
На 2 фото - фото 1910 рік - вежа парафіяльного костелу м.Белз
На 3 фото - відновлений циферблат (унікальна четвірка збережена)

 

За посиланням можна ознайомитися із каталогом фабрики Katalog Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza w Krośnie 

 


Фото