Столітня традиція белзького Замочку

Опис


    Сьогодні 2 липня, в Україні святкують ПОЛОЖЕННЯ ЧЕСНОЇ РИЗИ ПРЕСВЯТОЇ ВЛАДИЧИЦІ НАШОЇ БОГОРОДИЦІ У ВЛАХЕРНІ.
А от у сусідній країні, Польщі, це свято знають як swięto Matki Bożej Jagodnej (День Матері Божої Ягідної), czyli święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, тобто зустріч Марії та Єлизавети.
 
   До 2 липня 1951 року багатовікова традиція пошани Белзької Богородиці на Замочку зібрала, як і кожного року до цього, тисячі паломників. Вони востаннє приходили до Чудотворної ікони на Белзькому Замочку в нещастях, шукаючи втіхи і порятунку, тому що у вересні цього року, копію Ченстоховської ікони перенесли до Тарношина, а кордони "вирівняли".
 
   Чому ж ця паломницька традиція припадає на свято Ягідної Богородиці? Тут думки старожилів розділилися, одні кажуть, що саме з цього дня можна було збирати ягоди, а їх у лісах навколо Белза було багацько, тому і йшли до Белзької Богородиці у цей час.
   Iнші ж розказували, що в час коли князь Опольський перевіз Белзьку ікону до Ченстохови, до Белза прийшла жінка, котра мала нагальну потребу в молитві до Чудотворного образу. Місцеві люди, в розпачі розповідали їй, що замкова територія перетворилася на згарище, а ікони Белзької у Белзі більше немає... В цю мить, незнайомка засяяла у світлі і зникла, залишивши по собі білий камінь з відбитком ноги і вербовий кошик повний лісових ягід.
 
   Чи то була правда, чи байка, ніхто достеменно не знає, але у давніх книгах згадується паломницька традиція до "Костелику на Замочку", а під стінами сучасної святині і до сьогодні знаходиться білий камінь із відбитком стопи.
 
 


Фото