"Шалена баба" з Белза

рік

Опис


Дівчина Анна, коли їй було 15 літ виходить заміж за старшого від себе на 30 років белзького воєводи князя Костянтина Вишневецького. Після десяти років подружнього життя, князь Костянтин у 1686 р. помер, залишивши своїй, все ще доволі юній, вдові трьох дітей і багатий спадок.
Великі маєтності та навдивовиж гарна врода не дали змоги княгині Анні довго залишатися вдовою. Вже в 1689 р. вона виходить заміж вдруге. Цього разу за ще одного нащадка руських князів – великого маршалка литовського Яна-Карла Дольського. Будучи близьким приятелем польського короля Яна ІІІ Собеського, Дольський відігравав помітну роль у тогочасному політичному житті Речі Посполитої. Завдяки зв’язкам чоловіка княгиня Анна дуже швидко досконало опановує хитрощі придворного життя і стає доволі впливовою особою в Бельведерському палаці Варшави. Незабаром тридцятилітня Анна Ходоровська-Вишневецька-Дольська знову залишається вдовою.
Цього разу вродлива і ще багатша княгиня вирішила більше не одружуватися, а присвятити своє життя навчанню і вихованню своїх дітей. Проводить з дітьми освітні подорожі, навіть знайомить їх з Папою Римським і вводить у вище світське товариство Речі Посполитої.
У 1705 р. у молодшого сина Януша народжується донька і він запрошує українського гетьмана Івана Мазепу, аби той став її хрещеним батьком. Під час урочистостей з цього приводу, організованих у маєтку Вишневецьких у Білій Криниці, що під Дубно, Іван Степанович несе немовля до Хреста разом із щасливою бабусею, княгинею Дольською. Як Іванові Мазепі, так і Анні Дольській був притаманний незбагненний дар уже під час першої зустрічі причаровувати своїх співрозмовників. Вони не залишилися байдужими одне до одного. Довірена особа гетьмана, генеральний писар в уряді Мазепи Пилип Орлик свідчив, що український правитель мав з княгинею численні зустрічі, які проходили «і вдень, і вночі».
Історики стверджують, що княгиня Дольська мала завдання від короля схилити Мазепу до союзу з Польщею. Розпочата гетьманом гра становила для нього смертельну небезпеку, особливо після того, як на нього донесли царю генеральний суддя В. Кочубей і полтавський полковник І. Іскра. Тому-то й у присутності Пилипа Орлика неодноразово з уст Мазепи зриваються розпачливі вигуки на адресу «шаленої белзької баби», котра неминуче його погубить.
Поразка шведського короля влітку 1709 р. під Полтавою змусила гетьмана Мазепу назавжди покинути Україну й восени цього ж року зустріти смерть. Не надовго пережила Івана Степановича й княгиня Дольська, котра закінчила свій земний шлях у Львові навесні 1711 р., навіть не доживши до свого п’ятдесятиліття. А разом з нею відійшла у вічність і розгадка того, що ж усе таки поєднувало впродовж декількох років блискучу польську аристократку і вмілу інтриганку Анну Дольську та не менш спритного політика і досвідченого «серцеїда» Івана Мазепу: чи то лише політичні мотиви, чи запізніла інтимна пристрасть?
 
Юрій Крамар
https://www.facebook.com/jurij.kramar


Фото


Контакти

Адреса:
Телефон:
Електронна скринька: