Хроніка Брукенталя (Bruckenthal Galizien)

Хроніка Брукенталя

Антон Шеллер!

1. Історія німецької колонії Брукенталь у Галичині

Як видно з раніше написаних хронік, Брукенталь був заснований в 1786 році під час правління німецького імператора Йосифа II. Село було розташоване у формі хреста і було названо на честь урядовця Брукенталя, який пізніше став губернатором Трансільванії. Поселення було засноване на території хороновського маєтку та меншою мірою на території маєтку Домашова. Документи свідчать, що саме молоді люди віком від 20 до 30 років тижнями взяли на себе тягар і ризик еміграції. Кожен поселенець отримав будинок зі стайнею для коней і корів під одним дахом, а також хлів, свинарник і сарай для дров і зберігання сільськогосподарського знаряддя та 20 ярм землі, значна частина якої повинна була бути культивували. Крім того, було сім корець фруктів. А як вільні хлібороби, вони довгий час не повинні були платити податки.

До 1850 р. жителям Брукенталя було дозволено безкоштовно отримувати дрова та будівельні матеріали з величних лісів і мали право користуватись Hutweide на величних луках. У 1850 р. цей сервітут було замінено і в обмін на це право громада отримала 300 ярм. лісу та Hutweide, як власність. Коли ж німецькі колоністи прибули за кордон, 42 сім’ї знайшли корчму з усіма прикрасами, але не було ані школи, ані церкви. Як це мало тиснути на людей, коли на їхній батьківщині були гарні собори. Все інше їм було чуже: звичаї, населення (тобто жителі країни).

Вони (жителі Брукенталя) самі походили не з одного міста, а з околиць Тріра, Майнц, Вормс і Людвігсгафен. Згідно з традицією, більшість із них були ремісниками, такими як ковалі, шевці, теслі, колісники, теслі та шкіряники. Ремеслами продовжували займатися і аж до переселення 1940 року своєю працею утримували всю околицю. Німецькі ремісники також високо цінувалися іншими етнічними групами. Шкіряний завод, наприклад, продовжував працювати аж до Першої світової війни. Сьогодні важко пояснити, як поселенці економічно вижили перші кілька років. У будь-якому разі, їм було нелегко, бо спершу треба було розчистити багато землі. Намолочене зерно возили за 100 км до Львова, щоб там продати. Оскільки цей шлях пролягав через великі ліси, кажуть, що було багато зіткнень з людьми інших етнічних груп, під час яких використовувалися сокири та інші ударні інструменти. Про це ще довго говорили потім, мабуть, переселенці були дуже сміливими людьми, які нічого не боялися.

Брюкенталь перебував у невигідному економічному розташуванні, оскільки він був далеко від великого міста, а дороги там були погані, весною та восени було важко в’їхати або виїхати з поселення по сільській дорозі. Взимку зерно молотили молотарками, а останнім часом використовували тільки жито, бо довга солома була потрібна для покрівлі, а все інше молотили машинами. У Брукенталі вирощували коноплі та льон. В кінці літа проводили полив і готували матеріал до прядіння дробаркою. Зимовими вечорами дівчата і жінки пряли, а чоловіки грали в карти. Згоріло багато прялок, якими хлопці любили дражнити дівчат.

У День святого Мартина, 2 листопада, який був присвячений покровителю Брукенталя. відбувалося святкувався. Три ночі були танці. На святкування приїхали також родичі з інших німецьких сіл. Від Мартіні до Попільної середи був час карнавалу. Саме в цей час справляли більшість весіль. Під час карнавалів молодь збиралася разом. Щонеділі інша дівчина звільняла кімнату для цієї мети. Співали народні пісні та грали в ігри: Чи любиш ти свого милого та інші жарти? Наприкінці кожен хлопець повів свою дівчину додому. Влітку після вечорниці парубки й дівчата гуляли полем і співали старовинних народних пісень.

Економіка родини принципово не були розділені. Старший син отримав справу, інші сини навчилися ремеслу і йшли з дому.

Через шлюб виникли родинні зв’язки з земляками з Візенберга, Міхалувки, Ягоні та Редорфа. Ближче до кінця 19 століття деякі сім'ї продали свої ферми і емігрували до США в штат Північна Дакота. У 1906 році за ними пішло ще 8 юнаків. Емігранти оселилися в Ганкінсоні, де деякі з них живі й сьогодні. До Канади поїхала лише одна родина.

Брукенталери від початку мали власний оркестр, який розпався лише наприкінці 19 століття.

До переселення залишилася лише канцелярія Бюттеля (сільського міліціонера). До того часу кожен голова сім’ї мав протягом тижня виконувати обов’язки сільського міліціонера. Büttelstock являв собою шестикутну палицю 40x40 мм з латунним наконечником у верхній частині. У неділю вранці Büttelstock передавали від одного дому до іншого. У неділю бідлу довелося бити ногою в міхи органу. Він також повинен був щодня звітувати до міського голови і питати, чи він може щось зробити.Так,

Брукенталери були відомі своїм порядком! Наприклад, було сказано, що раніше влітку заборонили палити на вулиці через небезпеку пожежі. Так вирішила місцева рада.

Під час Першої світової війни Брукенталь сильно постраждав, коли росіяни вторглися 6 вересня 1914 року. Вторгненню передував десятигодинний бій. Вогнем знищено 25 господарств. При відступі росіян 27 червня 1915 року ще 6 господарств було знищено вогнем. Також церква була повністю зруйнована трьома кулями калібру 15 см та вісьмома гранатами калібру 15 см. Але завдяки великій наполегливій праці (яку показали Брукенталери) село було чудово відбудовано. Навіть багато будинків, які не згоріли, було знесено і відбудовано. Також остання хата, яка залишилася з поселювального періоду. було зруйновано та відбудовано. У 1936 році, коли уродженець Візенберга повернувся до рідного села, громада викупила його дім і землю і створила там «Німецький дім» для молоді. Це дало змогу полякам, які мали Стшельцьку асоціацію (стрілецький клуб), захотіти знайти ґрунт для цього.

Незважаючи на численні протести жителів Брукенталя перед владою, село Брукенталь у 1938 році було перейменовано на Белінов. Слід також згадати, що в 1930-х роках деякі жінки та чоловіки в Брукенталі створили секту дослідників Біблії. Члени цієї секти не захотіли переїжджати і залишилися. Коли в 1944 році німці почали відступати, німців (їх залишилося 6 чоловік) партизани, які були в лісі, вивели в найближчий ліс і там розстріляли. Згодом майже все село, включно з церквою та школою, було перетворене на попіл.

Антон Шеллер, народився в 1903 році в Брукенталі, Галичина, син Кліана Шеллера та Анни Марії Готфрід. Оригінал Bordet Gandhe hemata Kaleem (Group BV, № 52)
Koretz становить близько 13 літрів.

По́пільна середа́ — за уставом римо-католицької церкви — перший день великого посту, який припадає за 46 днів до Великодня (40 день, не рахуючи неділь). Припадає попільна середа, як рухоме церковне свято, на різні дати року в прямій залежності від дати Великодня за григоріанським календарем: найраніше святкується 4 лютого, найпізніше — 10 березня

Під редакцією Вернера Крауса, серпень 2005 р. Інформація www.galizer-kraus de Chron Bruckenthal do & Seten

Технічний Google переклад