Реліквія з Угнівського костелу у Тарношині (Tarnoszyn)

Опис


Krucyfiks barokowy koniec w. XVII (z kościoła par. w Uhnowie)
Барокове розп'яття кінця XVII ст. (з парафіяльного костелу в Угнові) та barokowa chrzcielnica z 2. poł. w. XVII lub z 1. poł. w. XVIII, marmurowa (барокова купіль другої половини XVII ст., або з першої пол. XVIII століття, мармур)
 
Про те що, частину інвентарю з костелу та освячених речей, у 1951 році, перевезено з Угнова до Тарношина, Динісок та Тамашева Любельського дізнаємося із праці Марека Войціка "Архітектура костелів у Варяжі та Угнові" (Marek Wojcik "Architektura kościołów w Warężu i Uhnowie")
 
З його роботи, дізнаємося також, що:
-⚜️ Перший костел в Угнові, заснований за магдебурзьким правом у 1462 році. Збудував його у 1470 році Зигмунт із Радзанова (Zygmunt z Radzanowa), воєвода руських земель, який також сприяв створенню парафії в цьому місті в 1474 році.
 
-⚜️У візитації 1601 р. костел в Угнові описується як дерев’яна будівля із заскленими вікнами, що містить три вівтарі, новозбудований амвон (проповідальниця) та купіль для хрещення. Костел невдовзі згорів, а на його місці парох Павло з Паєчна (Paweł z Pajęczna) збудував нову святиню, освячену холмським єпископом Єжи Замойським (Jerze Zamoyski) у 1610 році.
 
-⚜️У 1671 році відвідувачі описали його(костел) як дерев'яну споруду з чотирма вівтарями. Храм згорів 12 квітня 1680 р. На його місці на кошти Кшиштофа зі Скшинного Дуніна (Krzysztof ze Skrzynna Dunina) та його дружини Маріанни, роду Заборовських (Marianny z Zaborowskich), було споруджено чудовий мурований костел. Будівля була освячена разом із трьома вівтарями 21 серпня 1695 року, про що нагадувала велика табличка, розміщена на фасаді костелу, на якій також було вказано ім’я будівничого:
«Extruxit Adalbertus Lenartowicz A.D. MDCXCV»
«Її побудував Адальберт Ленартович А.Д. 1695»
 
-⚜️Під час візитації Кшиштофа Яна Шембека (Krzysztofa Jana Szembeka ), єпископа Холмського, у 1717 р. було зазначено, що в костелі знаходилося «три освячених вівтарі, інші ні, купіль, амвон (проповідальниця), лави, хор з шестиголосим органом".
 
-⚜️Детальніші відомості про архітектуру костелу містить звіт за 1726 рік.: «Угнівська мурований костел, склепінчастий, з цегляною підлогою, дах покритий черепицею, з двома вежами спереду, в одній з них знаходиться великий дзвін.
У костелі 10 вікон, 8 вівтарів. Під час візитації 1742 року виявилося, що костел, уже прикрашений дев’ятьма вівтарями, мав дерев’яну дзвіницю з великим дзвоном różańcowym (вервичним).
 
-⚜️Під час Першої світової війни «Німецька артилерія розстріляла куполи обох веж, були суттєво пошкоджені карнизи, дахи над навою та фронтоном».
Ці пошкодження були відремонтовані в міжвоєнний період, але змінилися розміри і форми куполів. У 1951 р., після «вирівнювання» кордону між Польщею та Радянським Союзом, парафіяни Угнова перевезли інвентар із свого костелу (зокрема цілі вівтарі та амвон) до Диніск, Тарношина та Томашова Любельського.
 
 
 
джерело - "SZTUKA DAWNEJ ZIEMI CHEŁMSKIEJ I WOJEWÓDZTWA BEŁSKIEGO" Marek Wojcik Architektura kościołów w Warężu i Uhnowie
PARAFIA PW. ŚWIĘTEGO STANISŁAWA BISKUPA
TARNOSZYN


Фото