Белзький кіркут

Опис


Єврейська культура, водночас відкрита та невідома для жителів Белзщини (і не тільки) сходинка історії.

Кіркут/єврейське кладовище береже таємниці вибраного народу Белзької землі, а кожна мацева/пам'ятна плита - життєву історію конкретної людини.

У Белзі, зберігається значна кількість єврейських надгробків у формі вертикальної кам’яної плити. Вони цікаві не лише своїм поважним віком, але й високохудожнім різьбленням по каменю.

Мало хто знає, що фото людей на мацевах не зустрінеш, бо релігія забороняє зображувати померлих. Тож у давнину “портрет” покійного, його звички, професію, родовід, характер тощо, зазвичай “зашифровувався” різними символічними зображеннями характерними для чоловіків та жінок. Таким чином, надгробні плити та написи на них (епітафії) – важливе джерело інформації.

Епітафія на єврейському надгробку – це текст особливого стилю, підпорядкований певним правилам, як і будь-який інший жанр. Хоч кожна епітафія унікальна, більшість із них мають однакову структуру і містять кілька легко впізнаваних ключових деталей. Ідентифікуючи ці деталі, зазвичай можна отримати базову інформацію для первинного дослідження, як-от ім’я, стать і дата смерті похованої людини.

Символи стають у пригоді під час дослідження єврейських епітафій, особливо якщо знання івриту в дослідника обмежене. Наприклад, шабатні свічки однозначно вказують на стать похованої людини, адже в більшості випадків вони зображені на жіночих надгробках. І навпаки, символи «благословення Когенів» та «глечики Левітів» здебільшого можна зустріти на чоловічих могилах.

Навчитися читати мацеви можна завдяки відповідній літературі, завдяки Європейської ініціативи зі збереження і захисту європейських єврейських кладовищ. Посилання на брошуру нижче (тут)Фото