ААРОН РОКЕАХ

рік

Опис


14 травня в Україні вшановують пам’ять людей, які, ризикуючи своїм життям, рятували євреїв під час Другої світової війни.
Одним з українців, який рятував євреїв був греко-католицький священник, сповідник багатьох ув’язнених концтабору Майданек Омелян (Еміліан) Ковч. Під час нацистської окупації допомагав євреям, врятував більше десятка осіб, зокрема відомого белзького рабина Аарона Рокеаха (коли нацисти підпалили живцем євреїв у Перемишлянах, отець на очах у німців витягував людей із полум’я. Власне, таким чином священник зберіг життя відомого белзького рабина).
Омелян (Еміліан) Ковч - праведник України, проте «Яд Вашем» поки що не визнав його Праведником народів світу.
...............................
До слова.
19 грудня 1880 року в сім’ї третього Белзького Ребе Ісахара Рокеаха народився син. Дитину вирішили назвати на честь його дідуся по материнській лінії – Аарона Тверського із Чорнобиля, що на Київщині. Дитинство та юність Аарона проходили в батьківському домі, де він виявив неабиякий інтерес до навчання, а найбільше вивчення Тори. Молодий юнак настільки захопився релігією, що з раннього віку розпочав вести аскетичний спосіб життя. Відмова від більшості побутових благ та піст відобразились на здоров’ї Аарона, яке було не зовсім міцним. Старання батька, а саме кількаразові відправлення на лікування, не дали бажаного результату. Хлопець видався дуже низького зросту, слабкий фізично, однак завдяки своїй аскетичності зростав духовним велетом.
Четвертий Белзький Ребе - Аарон Рокеах
Батько Аарона, Ісахар, помер у жовтні 1926 року, після чого син зайняв його місце і став четвертим Белзьким Ребе. Династію Рокеах недаремно називали «чарівниками», мудрі поради рабинів, а нерідко й передбачення майбутнього дивували не тільки євреїв, а й представників інших релігій. Яскравим прикладом мудрого «рабина-чарівника» став Аарон Рокеах. До нього з’їжджалися люди зі всієї Європи. Часто рабин завершував спілкування із відвідувачами о п’ятій ранку, а за кілька годин починався новий день. Відомо, що не тільки євреї спішили на розмову із мудрим рабином. Нерідко його відвідували представники відомих князівських та королівських династій Європи.
1 вересня 1939 року Німеччина напала на Польщу, а 17 вересня того ж року агресію проти неї здійснив Радянський Союз. Так розпочалась Друга світова війна. Белз як і багато інших західноукраїнських міст згідно німецько-радянського договору відійшов до Німеччини. Для сотень тисяч польських євреїв, які опинилися під німецькою окупацією, це означало початок жорстоких переслідувань. Багато євреїв шукали порятунок від Голокосту, переселяючись до СРСР. Серед них був і рабин Аарон Рокеах, який восени 1939 року переїхав із Белза до невеличкого галицького містечка на Львівщині – Перемишлян.
У Перемишлянах на рабина Рокеаха чекало знайомство із місцевим греко-католицьким священиком Омеляном Ковчем, яке відіграло значну роль у його житті.
Наприкінці літа Айнзацгрупа СС в’їхала в Перемишляни. Вони оточили єврейський квартал і запалили синагогу. В цей час до О. Ковча прибігло декілька місцевих мешканців і повідомили, що есесівці зігнали велику кількість євреїв до синагоги, зачинили їх там, а саму будівлю підпалили. Священик без роздумів кинувся на допомогу. Зі спогадів очевидців нам відомо, що отець, підбігши до синагоги, звелів есесівцям (він ідеально володів німецькою) допустити його до палаючої будівлі. Користуючись тимчасовою розгубленістю останніх, він відчинив двері в синагогу, звідки почали втікати люди. Зайшовши всередину, отець побачив біля входу тіло, схоже на дитяче, яке підхопив на руки і виніс із полум’я. Тільки згодом отець дізнається, що, окрім інших, врятованою «дитиною» виявиться рабин Аарон Рокеах, який був дуже низького зросту.
Того дня один слуга Божий врятував іншого, демонструючи свою людяність та мужність перед обличчям нелюдів. На жаль, не всім вдалось врятуватись із синагоги того дня. Серед загиблих було знайдено тіло єдиного сина Аарона Рокеаха – Моше. Разом із його смертю перервалася династія белзьких рабинів Рокеах. Адже, забігаючи наперед, варто зазначити, що теперішнім Белзьким Ребе є син двоюрідного брата Аарона – Іссахар Дов Рокеах.
Операція по порятунку Ребе була спланована дуже чітко: син Омеляна Ковча Роман із ще одним ОУНівцем, перевдягнуті у форму німецьких офіцерів, під’їхали до будинку рабина і вивезли його з Перемишлян на відремонтованому автомобілі "Фіат" маршала фон Рейхенау. У 1944 р. раббі Аарон Рокеах дістався до Тель-Авіву.
....................................................
У Белзі збереглися залишки кіркута із збереженими мацевами (надгробними плитами). Тому, запрошуємо відвідати тисячолітнє місто та почути унікальні розповіді про белзьких хасидів, а Белзький центр культури та дозвілля допоможе організувати цікаву екскурсію.


Фото


Контакти

Адреса:
Телефон:
Електронна скринька: