ІВАН ВЕРХРАТСЬКИЙ

рік

Опис


"Наш язик лише тоді зможе добувати собі одвітного і гідного становища, коли розвинеться о стільки, щоби міг стати поруч з образованими язиками других європейських народів" - ІВАН ВЕРХРАТСЬКИЙ (уродженець міста Белз)
 
ІВАН ВЕРХРАТСЬКИЙ (1846-1919)
Філолог, письменник і природознавець Іван Верхратський народився 26 квітня 1846 р. у місті Белз.
Закінчивши природничі студії у Львівському університеті, став учителем природознавства в Академічній Гімназії у Львові. Крім навчання природничих дисциплін, він цікавився теж етимологією й класифікацією українських говорів Галичини, Закарпаття й Лемківщини. Його описи говірок, зокрема словництво й наголоси, мали певне значення в науці діялектології. (Надбужанщина. Збірник. Том 1)
Педагог Іван Верхратський визначався теж літературним хистом. Він — автор ліричних віршів, як і перекладів з польської мови. Теж писав українською мовою підручники зоології, ботаніки, мінералогії. Його праці друкувалися також німецькою мовою.
 
Першу назву говору — «Долівський»
запропонував саме ІВАН ВЕРХРАТСЬКИЙ, який уперше намагався виокремити цю діалектну групу як самостійну одиницю.
Також, наш земляк, організував у гімназії літературний гурток, до якого входили 12 учнів – серед них Іван Франко.
Про свого вчителя Каменяр згадував потім в нарисі "Рутенці": "Іван Верхратський, що з замилуванням займався ентомологією, мав великі та дуже гарно виконані збірки хрущів та мотилів і надто займався також збиранням до пізнання народного язика та його діалектів".
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Працю "Говір Батюків" можна переглянути та прочитати перейшовши за посиланням https://elib.nlu.org.ua/mobile/#/view/9395
а про "ГОВОР ГАЛИЦЬКИХ ЛЕМКІВ" - дізнатися тут https://archive.org/.../prohovorhalytsky.../page/n5/mode/2up


Фото


Контакти

Адреса:
Телефон:
Електронна скринька: