Вежа-каплиця 1606 Белз

Опис


 

Одним з найдавніших збережених пам'яток Белза є Вежа-каплиця (під охоронним номером 491), що знаходиться на схід від ринкової міської площі.
Датою будівництва вежі-каплиці, вважають 1606 рік, про те походження будівлі й до сьогодні викликає суперечки. Деякі вважають її замковою вежею, інші ж усипальницею.

Археологічними розкопками, проведеними на цьому місці в 2003 році, встановлено існування кладовища задовго до спорудження цегляної вежі-каплиці, який ще у XVIII ст. значиться як ґрунт парохіяльний, ймовірно, церкви Св. Івана, то первісно споруда могла бути цвинтарною каплицею.

Зведення каплиці-усипальниці на місці стародавньої церкви Святого Іоанна приписують Белзького хорунжому Андрію Снопковському, белзького воєводства на зламі XVI/XVII століть.
 
Каплиця виконана з ґотичної  цегли у вигляді неправильного шестикутника, а час, ремонти і реставрації затерли первісний вигляд вежі. Ще на початку XX ст. над її входом було поміщено плиту з зображенням гербу Равіч (дівчина сидить на ведмеді), з датою - 1606 та латинськими буквами з боків: A, Z, P, B, що розшифровуються як "Андрій [A] Снопковський [Z], прапорник [P] белзький [B]". Зараз написи відновлені під час останньої реставрації.

Будівля була оточена стіною. Цегляна кладка має готичний характер. На вікнах збереглися білокам'яні обрамлення.

З XVIII століття тут знаходився міський архів. Згодом будівля використовувалася для господарських потреб. Каплиця-вежа істотно постраждала під час двох світових воєн і в радянський період. 

 

Джерело та фото - https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/637805.html


Фото